Multikredyt

Zakup mieszkania, domu
doradztwo przy zakupie nieruchomości

Zespół wykwalifikowanych specjalistów z zakresu obrotu nieruchomościami, pomoże zaoszczędzić Twój czas i pieniądze.

Skorzystaj z pomocy

Czy warto korzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami może być naprawdę nieoceniona. Jednak wciąż wiele osób w Polsce chce sprzedać mieszkanie lub inną nieruchomość na własną rękę. Co jest powodem? Przede wszystkim w ten sposób chcą zaoszczędzić na prowizji, część osób myśli, że zrobi to lepiej. Przecież praca agenta to nic trudnego! Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z agentem myślą, że jego praca polega na publikacji ogłoszeń i reklam z ofertą. Sami możemy też wrzucić ofertę na portale internetowe, a klienci sami przyjdą. Oczywiście jest to błędne myślenie. Po pierwsze nie jest wcale łatwo sprzedać mieszkanie, może to naprawdę być droga przez mękę. Po drugie dzięki współpracy z pośrednikiem możemy być pewni, że transakcja kupna lub sprzedaży będzie szybsza i bezpieczniejsza dla obydwóch stron. Praca pośrednika to dużo, dużo więcej niż tylko publikacja reklamy. W tym miejscu pewnie pojawią się pytania, na czym polega proca pośrednika? Dlaczego warto współpracować z pośrednikiem? Jakie wysokie jest wynagrodzenie pośrednika. W tym artykule chcemy przybliżyć zalety współpracy z pośrednikiem i odpowiedzieć na Wasze pytania.

Współpraca z biurem nieruchomości

Dobry pośrednik ma dużą wiedzę z zakresu obrotu nieruchomościami. Przede wszystkim jednak agenci nieruchomości bardzo dobrze znają lokalny rynek, ceny mieszkań i lokali, a także aktualne trendy. Renomowane agencje nieruchomości współpracują z wieloma specjalistami, których usługi mogą być bardzo pomocne przy sprzedaży lub wynajmie Twojego mieszkania, lokalu bądź domu. Są to architekci i dekoratorzy wnętrz, prawnicy, inspektorzy budowlani, doradcy kredytowi, malarze, hydraulicy itd. To wszystko przemawia za tym, żeby rozważyć współpracę z pośrednikiem. Na rynku jest wiele ofert mieszkań i wcale nie jest łatwo sprzedać mieszkanie lub je wynająć. Dlatego trzeba je dobrze zareklamować i zaprezentować z jak najlepszej strony. Agencje nieruchomości zapewniają ze swojej strony zaawansowane działania marketingowe, których nie byłbyś w stanie przeprowadzić na własną rękę. Pośrednicy bardzo często współpracują z fotografami, którzy przygotują profesjonalną sesję zdjęciową Twojej nieruchomości i podkreślą jej atuty. Te wszystkie działania na pewno ułatwią i przyspieszą sprzedaż.

Agencje nieruchomości a baza zweryfikowanych klientów

Współpraca z agencją nieruchomości ma jeszcze inne zalety. Gotowa lista wypróbowanych specjalistów to jedno, ale większość agencji ma również dostęp do rozbudowanej bazy klientów, którzy chcą kupić lub wynająć mieszkanie, bądź lokal. Agent może w każdej chwili sprawdzić preferencje swoich klientów i skontaktować Cię z tymi klientami, którym Twoja nieruchomość może odpowiadać najbardziej. Klienci Ci są również zweryfikowani przez agencję. Na czym polega weryfikacja? Pośrednik nieruchomości na własną rękę lub we współpracy z doradcą kredytowym może sprawdzić, czy dany klient ma odpowiednią zdolność kredytową. Ma również zweryfikowane wszystkie oczekiwania klienta i jego potrzeby, a także możliwości finansowe. Agent nie będzie umawiał Cię na spotkanie z klientami, którym Twoja nieruchomość z jakichś względów może nie odpowiadać. Powodem może być na przykład lokalizacja, która jest zanadto oddalona od pracy klienta, inny rozkład pokoi niż wymarzył to sobie nabywca itd. Agent zadba o to, żeby nie marnować ani Twojego czasu, ani czasu klienta i oczywiście swojego. Będzie starał się, żeby umawiać Cię tylko z klientami, którym Twoja nieruchomość będzie odpowiadać, również pod względem ceny. Działa to również oczywiście w drugą stronę. Jeżeli chcesz na przykład kupić mieszkanie, to agent zaprosi Cię na prezentacje tych lokali, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Pośrednicy bardzo często wymieniają się informacjami na temat klientów. To jeszcze bardziej poszerza bazę klientów, którzy mogą kupić Twoją nieruchomość. Masz zatem dużo większe szanse na korzystną sprzedaż nieruchomości niż gdybyś próbował przeprowadzić transakcję na własną rękę.

Współpraca z agencją nieruchomości a formalności

Sprzedaż, czy też kupno nieruchomości to bardzo poważna sprawa i jedna z najważniejszych decyzji w życiu i nie ogranicza się do znalezienia chętnego nabywcy lub odpowiedniego lokum. Jest to tak naprawdę początek, a transakcja kupna–sprzedaży wiąże się z wieloma formalnościami. Dlatego tym bardziej zachęcamy do współpracy z agentem nieruchomości. Kiedy już znajdziesz nabywcę swojego mieszkania, to w kolejnym kroku umawiasz się na podpisanie umowy wstępnej, a następnie aktu sprzedaży u notariusza. Coraz częściej zdarza się, że już umowa wstępna podpisywana jest u notariusza ze względu na wysoką zaliczkę. Jak to wygląda, kiedy załatwiasz formalność na własną rękę? Przede wszystkim musisz znaleźć biuro notarialne, skompletować i dostarczyć wszystkie dokumenty oraz znaleźć termin dogodny dla dwóch stron transakcji. Kiedy współpracujesz z pośrednikiem, to nie musisz już szukać notariusza, ponieważ agencje już współpracują z jedną lub kilkoma kancelariami notarialnymi. To pośrednik zadba o to, żeby do notariusza trafiły wszystkie niezbędne dokumenty i umawia termin dogodny dla Ciebie i drugiej strony. Agent nieruchomości zadba również o wyciągi z ksiąg wieczystych i zaświadczenia ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. W ten sposób sprawdzi, czy na nieruchomości nie ma żadnych wpisów, np. komorniczych, czy nie ma obciążonej hipoteki, a od spółdzielni dowie się, czy nie ma zaległości w płaceniu czynszu. Jak już zapewne się zorientowałeś, korzyści z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami znacznie przewyższają koszt prowizji. Transakcja bez wątpienia zostanie przeprowadzona sprawnie i bezpiecznie.

Korzyści współpracy z pośrednikiem dla sprzedającego

Współpracować z agentem nieruchomości może osoba, która chce sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość. Zaprezentujemy zalety współpracy dla każdej z wymienionych grup klientów.

W jaki sposób pośrednik może pomóc w zakupie mieszkania?

Do tej pory skupialiśmy się na osobach, które chcą sprzedać mieszkanie. A w jaki sposób pośrednik może pomóc klientowi, który chce kupić nieruchomość.

Umów się na bezpłatne spotkanie

w naszym biurze | Twoim domu | telefoniczne | online

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Blog kredytowy – porady kredytowe

Kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, zdolność kredytowa, to zagadnienia, na których dobrze się znamy i potrafimy pisać o nich w przystępny sposób. Chcesz wiedzieć więcej?

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa
09 stycznia 2022

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa

Wiele par o kredycie hipotecznym rozmawia jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, mnóstwo ruch taki rozważa w następstwie planowania wspólnej przyszłości jako małżeństwo. Stan cywilny: zamężna / żonaty - jak to rzutuje na kredyt?

Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać? Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?
15 października 2021

Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?

Zgodnie z definicją jest to pożyczka pieniędzy, która jest udzielana pod zastaw nieruchomości. Oznacza to zatem, że z takiej pożyczki może skorzystać każdy, kto jest właścicielem określonej nieruchomości. Z kolei pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
07 października 2021

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Dla wielu osób wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to ważny cel, do którego dążymy przez wiele lat. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż myśl wieloletniego spłacania zobowiązania wobec banku dla nikogo nie jest pocieszająca. Z tego też powodu często warto decydować się na wcześniejszą spłatę zadłużenia. O czym jednak warto pamiętać? Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2023? Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2023?
02 września 2021

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2023?

W dzisiejszych czasach nie każdy jest w stanie odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli na pokrycie minimalnego wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Banki wymagają posiadania odpowiednich środków pieniężnych przez wnioskodawców, które są swego rodzaju zabezpieczeniem tego typu inwestycji. Kalkulator kredytu hipotecznego, który jest ogólnodostępny online, pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów oraz sprawdzenie, w jakiej wysokości wkład własny będzie wymagany do uzyskania finansowania przez bank.

Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać? Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?
08 lipca 2021

Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?

Jakie raty proponują obecnie banki? Lepiej wybrać raty stałe czy malejące? Jakie są różnice tych dwóch sposobów spłaty kredytu? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe
01 lipca 2021

Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe

Kredyt hipoteczny jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, które na bardzo długi okres obciążą nasz budżet domowy. Jakie są rzeczywiste koszty kredyty? Co to jest oprocentowanie kredyty, a co to są koszty pozabankowe przy kredycie?

Kredyt hipoteczny na zakup działki Kredyt hipoteczny na zakup działki
10 czerwca 2021

Kredyt hipoteczny na zakup działki

Jak jednak sfinansować całą inwestycję obejmującą kupno działki i budowę domu? Czy kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie? Wystarczy zapoznać się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jak otrzymać kredyt na zakup działki budowlanej i spełnić swoje marzenia o nowym domu.

Kredyt hipoteczny na budowę domu Kredyt hipoteczny na budowę domu
10 czerwca 2021

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Budowa domu związana jest z bardzo dużym nakładem finansowym. Niewiele osób buduje obecnie dom za gotówkę, wymaga to dłuższego czasu, aby zgromadzić odpowiedni kapitał. Dlatego tez decydujemy się wcześniej na dodatkowe wsparcie ze strony banku, które przyśpieszy ten proces.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny - poznaj różnice Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny - poznaj różnice
09 czerwca 2021

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny - poznaj różnice

Pożyczka hipoteczna bardzo często jest mylona z kredytem hipotecznym. W rzeczywistości te dwa produkty bankowe nie mają ze sobą wiele wspólnego, przyjrzyjmy się, jaka jest różnica między nimi i kiedy tak naprawdę warto skorzystać z pożyczki jako alternatywnego źródła finansowania.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

Bez wątpienia koszty są tym elementem, który czasami powstrzymuje nas przed współpracą z agencją nieruchomości. Wielu klientów nie wie tak naprawdę, ile musi zapłacić agentowi. Dlatego postaramy się to wyjaśnić. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie ma jednej stawki wynagrodzenia dla agenta. Prowizja dla agenta może wynosić 3%, ale też na przykład 10% wartości transakcji. Wszystko zależy od działań, jakie pośrednik będzie musiał podjąć przy sprzedaży Twojej nieruchomości. Często wpływ na wysokość prowizji ma renoma agencji. Z wyższa prowizją będziesz musiał się liczyć na przykład przy sprzedaży ziemi. Taka sprzedaż wymaga więcej nakładów na marketing i reklamę, a także dłuższych podróży, bo najczęściej działki znajdują się poza miastem. Ziemię jest też najtrudniej sprzedać, a cały proces trwa dłużej niż na przykład podczas sprzedaży mieszkania. Kiedy jednak płacisz wyższą prowizję, możesz liczyć na dodatkowe usługi. Może to być pomoc dekoratora wnętrz, który doradzi, jakich zmian należy dokonać, żeby mieszkanie sprzedać szybciej i za lepszą cenę. Nie chodzi tutaj o przeprowadzanie generalnych remontów. Wystarczy czasami zmienić zasłony, usunąć zbędne meble lub przedmioty, a już nieruchomość będzie prezentować się o wiele lepiej, a Ty zwiększysz szansę na szybszą sprzedaż.

Rodzaje umów z pośrednikiem nieruchomości

Na sam koniec zajmiemy się bardzo ważną kwestią, a mianowicie umową o pośrednictwo. Kiedy zdecydujesz się na współpracę z agentem nieruchomości, to będziecie musieli podpisać umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W umowie znajdą się m.in. zapisy, które określają obowiązki i zadania pośrednika. Możecie wybrać umowę otwartą lub umowę na wyłączność. Czym różnią się te umowy? Podpisując umowę otwartą, masz możliwość pracować również z innymi agencjami nieruchomości. Twoja oferta pojawi się w ogłoszeniach kilku agencji nieruchomości. Choć taka umowa wydaje się korzystna i jest bardzo popularna w Polsce, to jednak ma też swoje wady. Główna wada polega na tym, że niekoniecznie agencje będą dokładać wszelkiej staranności przy promowaniu lokalu, jeśli umowa jest podpisana z kilkoma agencjami. Niepewność zysku nie sprzyja pełnemu zaangażowaniu się w wynajem lub sprzedaż. Sprawa wygląda zupełnie inaczej przy umowie na wyłączność, Pośrednik wie, że jego wysiłki zostaną nagrodzone, a po transakcji otrzyma prowizję. Agencje nieruchomości, które mają klientów na wyłączność, dają im duże wsparcie i pracują z zaangażowaniem na ich rzecz. Zależy im na jakości obsługi, a nie na nadmiernym rozbudowywaniu bazy klientów.

Chcielibyśmy uczulić też naszych klientów na jedną kwestię. Niestety nie każdy agent nieruchomości dba o interes klientów i zależy mu po prostu na tym, żeby ja najszybciej otrzymać swoją prowizję. Nieuczciwi pośrednicy mogą nadwyrężyć zaufanie klientów do tego zawodu. Dlatego wybieraj sprawdzone agencje i zwracaj szczególną uwagę na rekomendację. Dobry i profesjonalny pośrednik zawsze będzie stanowił duże wsparcie dla obydwóch stron transakcji sprzedaży lub najmu nieruchomości. Kiedy masz swoją prace i obowiązki, ciężko będzie Ci się zając sprzedażą, bądź wynajmem mieszkania. Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania również zabiera dużo czasu i może być męczące. Zaufany pośrednik pomoże Ci szybko kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie, a przy tym zadba o formalności i bezpieczeństwo transakcji. Dlatego, jeżeli zależy ci na udanej i bezpiecznej transakcji, skontaktuj się z zaufaną i renomowaną agencją nieruchomości.