Odbiór techniczny od dewelopera. Audyt nieruchomości na rynku wtórnym.
W III kwartale sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim poszła mocno w górę. Kupno mieszkania to nie tylko spełnienie marzeń o bezpiecznej przystani, w której będziemy mieszkać razem ze swoją rodziną, ale również bardzo dobra lokata kapitału. Niezależnie jednak od tego, z jakich powodów kupujemy mieszkanie, to musimy przejść przez całą procedurę zakupu i przekazania mieszkania. W artykule skupimy się właśnie na etapie końcowym, czyli na odbiorze technicznym mieszkania. Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania dotyczącego zakupu mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego.
Zdecydowanie więcej mieszkań sprzedaje się na rynku pierwotnym. Mieszkania prosto od inwestora cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego klienci wolą mieszkania z rynku pierwotnego? Przede wszystkim takie mieszkanie jest nowe, a ludzka natura jest taka, że woli nowe rzeczy. Nowe mieszkanie nie wymaga przeprowadzenie remontu generalnego. Możesz urządzić swoje mieszkanie według własnego gustu i upodobań. Wszystko też zależy od tego, jakie masz potrzeby. Kiedy kupujesz nowe mieszkanie, to wiesz, że wszystko możesz zrobić po swojemu. Jest to duży komfort i na pewno duża przyjemność. Nowych mieszkań szukają głównie ludzie młodzi.
Jest jeszcze drugi argument przemawiający za wyborem mieszkania z rynku pierwotnego. Mieszkania są budowane za pomocą coraz bardziej zaawansowanych technologii. Przyjęte normy budowlane oraz duża konkurencja również mają wpływ na jakość wykonania. Nowo wybudowane mieszkania mają o wiele wyższy standard niż te, które powstały kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. W użyciu są dużo lepsze materiały, a projekty od inżynierów oraz ich obliczenia są pozbawione błędów. Oczywiście wciąż możemy spotkać się z fuszerką i złą jakością wykonania, która wynika najczęściej z oszczędności i chciwości nieuczciwego dewelopera.
Bez wątpienia jednak mieszkania z rynku wtórnego również mają swoje zalety. Często o zakupie mieszkania z drugiej ręki decyduje dobra lokalizacja. Nowe osiedla często budują się na peryferiach miast, ponieważ trudno znaleźć dobrą lokalizację w centrum miasta lub innej atrakcyjnej części. Mieszkania z rynku wtórnego z powodu świetnej lokalizacji wcale nie są tanie i też cieszą się dużym powodzeniem. Ciekawe wnioski wynikają z raportu NBP. Otóż w większości miast, które zostały uwzględnione w raporcie, nieruchomości z rynku wtórnego są droższe niż z rynku pierwotnego. Dlaczego tak się dzieje? Lokalizacja to jedno, ale ważna jest również cała infrastruktura, sklepy, szkoły, przedszkola, lokale usługowe i handlowe oraz dostęp do komunikacji miejskiej.
Nieruchomość z rynku wtórnego to dobre rozwiązanie również w przypadku, gdy nie chcesz wydawać środków na remont lub zależy Ci na czasie i chcesz się jak najszybciej wprowadzić.
Zawsze zachęcamy osoby, które chcą kupić mieszkanie z rynku wtórnego, żeby skorzystali z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości. Inaczej możesz niestety popełnić błąd i kupić mieszkanie z obciążoną hipoteką, czy niejasnym statusem prawnym. Zdarza się, że klienci kupują mieszkanie z lokatorami, co stanowi bardzo poważny problem.
Odbiór techniczny to procedura, na podstawie której inwestor udostępnia gotowe mieszkanie nabywcy w celu skontrolowania zgodności stanu technicznego nieruchomości z zawartą umową, projektem oraz normami budowlanymi. Normy służą do obiektywnej i profesjonalnej oceny przekazywanego lokalu. Podczas przeglądu dowiesz się, czy otrzymałeś produkt, za który płacisz.
Odbiór techniczny jest to ostatnia czynność, której musisz jeszcze dokonać, zanim dojdzie od podpisania aktu przeniesienia własności. Twoim zadaniem jest dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu. Niestety nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza dla osób, które nie znają się na budownictwie. Jeśli w trakcie odbioru nie zauważysz wszystkich wad i usterek, może Cię to w przyszłości słono kosztować. Dobra wiadomość jest taka, że możesz się do takiego odbioru przygotować. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, dzięki któremu poznasz prawne aspekty związane z odbiorem mieszkania, korzyściami współpracy z fachowcem, a także dowiesz się, jakie są poszczególne etapy odbioru mieszkania.
Na podstawie zapisów w ustawie deweloperskiej, inwestor zawiadamia klienta o zakończeniu budowy i wspólnie umawiają się na odbiór mieszkania. Kiedy już zostanie podpisany protokół odbioru technicznego, umawiacie się na podpisanie umowy o przeniesieniu własności i na odbiór kluczy.
Co mówi ustawa deweloperska o odbiorze technicznym? Na podstawie zapisów ustawy wiemy, że: „przeniesienie na nabywcę prawa własności mieszkania poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez nabywcę”. Jest to bardzo istotna informacja. Ustawa wyraźnie mówi, że przeniesienie własności może nastąpić dopiero po odbiorze technicznym mieszkania. Natomiast odbiór techniczny może nastąpić dopiero po oddaniu mieszkania do użytkowania. Podsumowując: odbiór techniczny mieszkania powinien nastąpić po oddaniu mieszkania do użytkowania i przed przeniesieniem własności lokalu na nabywcę. W praktyce często zdarza się, że mieszkanie do odbioru jest udostępniane klientowi jeszcze przed oddaniem lokalu do użytkowania, w celu wcześniejszego dokonania jego wykończenia. Jednak w takim wypadku zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w dokumentacji.
W 2011 roku weszła w życie tzw. ustawa deweloperska. Była to pod względami ustawa przełomowa, która nałożyła na inwestorów szereg obowiązków. Jednym z nich jest właśnie konieczność przeprowadzenie odbioru technicznego lokalu. Odbiór techniczny polega na tym, że przed podpisanie aktu przeniesienia własności i oddaniem mieszkania do użytkowania, nabywca w asyście dewelopera lub jego przedstawicieli sprawdza stan mieszkania. Jeżeli jesteś nabywcą to podczas odbioru technicznego, powinieneś zgłosić wszystkie swoje zastrzeżenia dotyczące stanu technicznego mieszkania i wskazać wszelkie usterki. Na odbiór możesz iść sam lub z fachowcem. W świetle przepisów prawa nie ma to znaczenia. Przepisy ustawy deweloperskiej mówią, że obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego dotyczy tych przypadków, gdy deweloper nie otrzymał jeszcze pozwolenia na użytkowanie budynku. Jest to dokument, który wydaje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Wydanie tego dokumentu potwierdza formalne zakończenie budowy inwestycji. Jest też gwarancją dla nabywców i osób zamieszkujących dany budynek, że nieruchomość przeszła przez wszystkie kontrole. Lokatorzy mogą się wprowadzać i być spokojni, że nic nie zagraża ich życiu i bezpieczeństwu. Odbiór techniczny nie jest obowiązkowy, gdy podpiszesz umowę z deweloperem po uzyskaniu przez niego pozwolenia na użytkowanie. Oczywiście możesz się umówić z deweloperem na odbiór techniczny, jeżeli mieliście takie ustalenia. Wtedy jedynie musicie wybrać dogodny dla dwóch stron termin.
Za zorganizowanie i przygotowanie odbioru odpowiada inwestor, który ma obowiązek przygotować i udostępnić lokal do odbioru w umówionym terminie. Procedura zaczyna się od wezwania klientów na odbiór techniczny. Kanał komunikacji za pośrednictwem, którego dotrze do nas informacja o wezwaniu, jest ustalany w umowie deweloperskiej. Obecnie najczęściej spotykaną formą jest e-mail, chociaż zdarzają się wezwania pisemne. Warto dodać, że to właśnie forma pisemna za potwierdzeniem odbioru jest uznawana przez polskie przepisy za prawidłowe doręczenie. Co, jeśli deweloper przeznaczy na odbiór na przykład pół godziny? Nie warto się tym przejmować. Masz prawo przeznaczyć na odbiór tyle czasu, ile jest konieczne.
Deweloper nie może wymuszać na kliencie terminu odbioru lub wskazywać tylko jednego terminu. Ustawa deweloperska na szczęście reguluje tę kwestię z korzyścią dla klienta. Co więcej, gdyby klient nie pojawił się na odbiorze, to inwestor nie może uznać, że odbiór się odbył. Jeżeli jesteś nabywca mieszkania, to masz prawo po pierwsze odmówić przyjścia na odbiór w terminie wskazanym przez dewelopera, a po drugie możesz zaproponować termin, który Ci odpowiada. Kiedy natomiast deweloper może uznać, że doszło do odbioru bez obecności klienta? Do takiej sytuacji może dojść, kiedy deweloper dwukrotnie wyśle pisemne powiadomienie o konieczności stawienia się na odbiór, a klient na wezwanie nie odpowie i nie stawi się na odbiorze. Musi to być jednak forma pisemna, bo tylko taka jest uznawana przez prawo.
Zasada jest tak, że na odbiór techniczny najlepiej umówić się w ciągu dnia. Mieszkanie powinno być oświetlone światłem naturalnym. Nawet normy budowlane zalecają odbiór w ciągu dnia. Natomiast stosowanie sztucznego światła do wykrywania niedoskonałości jest niedopuszczalne.
W tym rozdziale przedstawimy wady i zalety każdego rozwiązania. Pamiętaj jednak, że brak odpowiedniej wiedzy oraz emocje mogą sprawić, że nie będziesz w stanie obiektywnie ocenić stanu technicznego mieszkania. Nawet drobne wady i usterki, których nie zauważysz, mogą okazać się bardzo kosztowne w naprawie. Jest wiele wad i niedociągnięć, które są mało widoczne lub mogą wydawać Ci się bez znaczenia. To wszystko przemawia za tym, żeby skorzystać z pomocy specjalisty. Jego pomoc może być w takich przypadkach nieoceniona. Sprawdźmy zatem, jakie zalety ma odbiór techniczny mieszkania z fachowcem.
Odbiór techniczny mieszkania to nie jest niestety prosta sprawa i wymaga fachowej wiedzy. Do tego najpewniej chciałbyś jak najszybciej rozpocząć remont mieszkania i w nim zamieszkać. Dochodzą do tego emocje związane z zakupem mieszkania. Podczas odbioru technicznego należy jednak zachować zimną głowę i spokój. Trzeba dokładnie sprawdzić każde pomieszczenie i sprawdzić, czy są jakieś usterki. Często zdarza się, że jest kilka rzeczy, które należy naprawić. Wtedy musisz twardo negocjować z deweloperem i wyznaczyć termin naprawy. Radzimy, żeby nie ulegać presji dewelopera, bo zaniechanie może Cię w przyszłości dużo kosztować. W tym rozdziale podpowiemy Ci, jak dobrze przygotować się do odbioru mieszkania. Zachęcamy do skorzystania z tych wskazówek, ponieważ wciąż wiele osób podpisuje protokół odbioru, nie zdając sobie nawet sprawy, że mieszkanie zostało źle wykończone. Jak pisaliśmy wyżej, możesz skorzystać z pomocy fachowca. Wadą takiego rozwiązania są oczywiście koszty, które musimy w związku z tym ponieść. Jak zatem przygotować się do samodzielnego odbioru mieszkania? Przygotowaliśmy listę czynności, które powinieneś wykonać krok po kroku, odbierając mieszkanie. Lista ta powstała na podstawie naszych doświadczeń i jest bardzo dobrą metodą, która pozwala na rzetelną ocenę stanu technicznego mieszkania.
Ważne! Jeżeli masz jakieś uwagi co do stanu technicznego mieszkania, to zgłoś je, zanim podpiszesz protokół technicznego odbioru mieszkania. Później możesz mieć problemy z wyegzekwowaniem od dewelopera, naprawy niezgłoszonych usterek
Odbiór mieszkania z ekspertem nie jest jeszcze bardzo popularny. Wiele osób nie słyszało o takiej możliwości albo uważa, że obecność eksperta nie jest konieczna. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy argumenty, które potwierdzą, że warto skorzystać z pomocy eksperta podczas odbioru mieszkania. W Polsce sprzedaje się codziennie tysiące mieszkań, a większość kupujących korzysta z kredytu hipotecznego. Mieszkania to bodajże najważniejszy wydatek w naszym życiu, a mimo to na odbiór mieszkania idziemy sami, a drugą stronę reprezentują przedstawiciele dewelopera. Jeżeli nie jesteś inżynierem lub wysokiej klasy fachowcem nie ma szans na to, żebyś dostrzegł wszystkie wady i usterki. Od tego jest inżynier, który powinien towarzyszyć Ci podczas odbioru. Inżynier, który bierze udział w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu odbiorach miesięcznie, zdaje sobie sprawę z najczęstszych błędów i zaniechać deweloperów. Jakie są zalety korzystania z pomocy fachowca:
Podsumowując: Odbiór techniczny to już ostatnia prosta na drodze do własnego mieszkania, w którym będziemy mieszkać przez następne lata. Dlatego na odbiór techniczny warto wybrać się ze specjalistą, który ma doświadczenie w odbiorze mieszkań i dokładnie sprawdzi, czy mieszkanie jest pozbawione wad i usterek. Jeżeli takie znajdzie, to deweloper będzie odpowiedzialny za ich naprawę. Jeśli jednak podpiszesz odbiór techniczny i nie zauważysz usterek to najprawdopodobniej będziesz musiał je usunąć na własną rękę.
Bez wątpienia będzie Ci potrzebna wiedza teoretyczna, ale także odpowiednie narzędzia. Dzięki temu szybko zorientujesz się, czy w lokalu są jakieś usterki i niedociągnięcia budowlane. Na spotkanie z deweloperem zalecamy wziąć:
Prospekt informacyjny
Prospekt informacyjny powinieneś otrzymać razem z umową. Jest to dokument, który zawiera wszelkie informacje o całej inwestycji. Bardzo ważną częścią prospektu informacyjnego są opisu dotyczące standardu prac wykończeniowych, gruntu i budynku. Stan techniczny mieszkania przy odbiorze powinien zgadzać się z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym.
Rzut i plan mieszkania
Razem z prospektem informacyjnym na pewno otrzymałeś również rzut i plan mieszkania. Są to dokumenty, które powinieneś mieć ze sobą na odbiorze technicznym. Sprawdź, czy rozmieszczenie gniazd elektrycznych, włączników światła, punktów świetlnych, rozmieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a także powierzchni i wymiarów poszczególnych pomieszczeń jest zgodne z rzutem i planem mieszkania.
Narzędzia, które będą potrzebne podczas odbioru
Podstawowe narzędzie, które powinieneś mieć ze sobą, to taśma miernicza. Powinna mieć co najmniej pięć metrów długości. Chcesz sprawdzić, czy na styku dwóch powierzchni jest kąt prosty? Użyj kątownika. Potrzebne będą ci jeszcze miara i dalmierz laserowy. Narzędzia te służą do weryfikacji długości ścian, wysokości pomieszczenia i obliczenia powierzchni mieszkania. Nieodzownymi przedmiotami podczas odbioru są także notes oraz aparat fotograficzny. Możesz też wykorzystać telefon, który robi zdjęcia dobrej jakości. Będą potrzebne do zapisania listy usterek oraz ich sfotografowania. To oczywiście nie są jedyne narzędzia, które mogą być pomocne. Poniżej przedstawiamy listę pozostałych narzędzi:
Bardzo rzadko zdarza się, żeby mieszkanie było wolne od wszelkich usterek i niedoskonałości. Nie oznacza to jednak, że praca nie została wykonana z należytą starannością. Przyczyną usterek mogą być czynniki zewnętrzne oraz niewłaściwe zabezpieczenie materiałów budowlanych. Technologia wykorzystywana przy budowie mieszkań i domów bardzo się rozwinęła i poszła do przodu. Dlatego coraz rzadziej spotyka się poważniejsze wady w konstrukcji i wykończeniu lokalu. Najczęściej spotykamy drobniejsze usterki, ale należy je od razu zgłaszać, bo w przyszłości usunięcie ich może być kosztowne. Nie warto się śpieszyć z przejęciem i przeprowadzką do nowego mieszkania. Zanim podpiszesz protokół odbioru, to nie Ty, a deweloper odpowiadacie za usunięcie usterek. Dzięki temu nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z naprawą. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:
Kąty proste
Kąty proste sprawdzasz za pomocą narzędzia, które jest nazywane kątownikiem. Kąty proste są ważne nie tylko z powodów wizualnych. Kiedy planujesz ustawienie przylegających mebli lub takich, które są montowane na stałe, to kąty powinny być bezwzględnie proste. Jednak może się okazać, że kąty nie były planowane jako proste i taka informacja powinna znaleźć się na planie mieszkania.
Ściany
Ściany powinny być proste i suche. Tynk powinien być rozłożony równomiernie bez zgrubień i wybrzuszeń. Sufit również musi być suchy. Szczególną uwagę należy zwrócić na sufit, kiedy mieszkanie, które kupiłeś, znajduje się na ostatnim piętrze. Wszelkie plamy i przebarwienia mogą być wywołane wilgocią, a to z kolei oznacza, że dach został źle wykonany.
Ościeżnice i drzwi
Na samym początku zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń, który powinien być taki sam, jak założono na projekcie. Bardzo ważne jest również rozmieszczenie ościeżnic okiennych i drzwiowych. Dlatego udając się na odbiór mieszkania, weź ze sobą projekt i całą niezbędną dokumentację. Jeżeli zauważysz rozbieżności, to od razu zgłoś je osobie, która na odbiorze reprezentuje dewelopera.
Okna i drzwi
Sprawdzanie okien i drzwi nie jest trudne. Od razu rzucą się w oczy zadrapania, uszkodzenia, a tym bardziej rozbite szyby. Drzwi i okna powinny się otwierać i zamykać bez problemu. Ważna jest również szczelność okien i drzwi, a także to czy nie zamykają się zbyt głośno. Sprawdź, czy okna są uchylne. Drzwi i okna powinny mieć odpowiednie okucia, zgodne z projektem. Jeżeli drzwi miały być antywłamaniowe, to przy odbiorze otrzymasz kartę gwarancyjną i certyfikat. Jeśli nie, to upomnij się o te dokumenty. Zwróć też uwagę czy drzwi i okna na balkon lub taras są szczelne.
Parapety
Parapety powinny być wyprofilowane i doszczelnione. Sprawdź, czy przy okazji montowania parapetów nie zabrudzono ram okiennych i nie porysowano szyb. Zarysowania będą najlepiej widoczne w pochmurny dzień z odległości około pół metra. Parapety, a także podłoga na balkonie powinna być tak wykonane, żeby ułatwiały odpływ wody. Spad możesz sprawdzić za pomocą piłeczki.
Stolarka
Sposób na sprawdzenie stolarki jest bardzo prosty. Wystarczy, że weźmiesz pasek papieru i włożysz go między ościeżnicę a skrzydło i spróbujesz wyciągnąć przy zamkniętych drzwiach lub oknie. Jeżeli drzwi i okna są szczelne, to nie wyciągniesz paska.
Wysokość pomieszczeń
Do zmierzenia wysokości pomieszczeń i ich wymiarów służy taśma miernicza.
Instalacje
W tym przypadku najłatwiej będzie Ci sprawdzić, czy grzejniki zamontowano w odpowiednich miejscach i czy ich działanie jest prawidłowe. Na pewno zawory powinny się łatwo otwierać i zamykać. W sezonie grzewczym grzejniki po prostu powinny być ciepłe. Bez wątpienia ciężko jednak ustalić potencjalne utraty ciepła. Instalacja grzewcza jest ukryta w ścianach mieszkania i nie ma do niej dostępu. Sprawę może ułatwić kamera termowizyjna, jednak rzadko kiedy klienci decydują się na zakup takiego sprzętu.
Instalacja gazowa i wentylacja
Za pomocą zwykłej pianki do golenia znajdziesz podejrzane miejsca, w których może ulatniać się gaz. Pianka ukaże pęcherzyki, czyli dowód na nieszczelność instalacji gazowej. Również wentylację możesz bardzo prosto sprawdzić. Do tego wystarczy zapalniczka. Wszystko jest w porządku, gdy płomień odchyla się w stronę kratki wentylacyjnej. Jeśli nie zaobserwujesz takiego ciągu, to oznacza, że szybko w mieszkaniu pojawi się grzyb.
Instalacja elektryczna
Jest również bardzo ważna i na szczęście prosta do sprawdzenia. Na odbiór weź ze sobą oprawę z żarówkami. Żarówek weź tyle, ile jest planowanych źródeł światła. Kiedy podłączysz wszystkie żarówki i zaczną one migać, to oznacza, że instalacja jest przeciążona. Winna może być również inna usterka.
Multimedia
Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą, budynki wielorodzinne, które zostały oddane do użytku po 23 lutego 2013 r., muszą mieć doprowadzony światłowód i całą instalację, która pozwoli na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, a także radia oraz telewizji satelitarnej. Ty ze swojej strony możesz wybrać dowolnego dostawcę usług telewizji i Internetu. Trudno jest sprawdzić poprawność tej instalacji przy odbiorze. Dopytaj jednak dewelopera, czy wszystko zostało przygotowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Powierzchnie dodatkowe
Wszystkie powierzchnie dodatkowe również muszą przejść przez odbiór techniczny. Najczęściej są to taras, balkon, garaż, komórka lokatorska. Na balkonie sprawdzamy, czy spad zagwarantuje dopływ wody w razie opadów. Rozmieszczenie i wygląd piwnicy, garażu, miejsca postojowego powinien zgadzać się z zapisami w umowie.
Jeżeli sam nie jesteś inżynierem z doświadczeniem w budownictwie, to zapewne zorientowałeś się, że niezależnie od Twojego przygotowania merytorycznego, nie masz takiej wiedzy i doświadczenia jak profesjonalista. Fachowcy z największym doświadczeniem odbierają w miesiącu nawet kilkadziesiąt mieszkań. Zanim specjalista przekroczy próg mieszkania, to już wie, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich usterek można się spodziewać. Specjaliści najwyższej klasy zawsze mają plan działania. Odbiór mieszkania z fachowcem przebiega sprawnie, ponieważ ma on sprawdzoną metodę odbioru mieszkań i innych lokali. Bardzo szybko jest w stanie ocenić, czy mieszkanie jest gotowe do odbioru, czy też wymaga naprawy i usunięcia usterek. Jednak wiedza inżyniera to jedyny argument przemawiający za zatrudnieniem go w celu odbioru mieszkania. Fachowiec dysponuje również profesjonalnym sprzętem, który jest bardzo drogi i wiele osób nie mógłby sobie pozwolić na taki zakup lub wypożyczenie. Dobrym przykładem jest kamera termowizyjna do sprawdzenia instalacji. Kamera zlokalizuje wszelkie wycieki i zawilgocenia oraz pozwoli na ocenę stanu izolacji termicznej. Warto też napisać, że każdy inżynier, który zajmuje się budownictwem i odbiorami, ma również wiedzę z zakresu polskich norm i norm budowlanych. Na podstawie znajomości norm inżynier uzasadni konieczność umieszczenia informacji i danej usterce w protokole odbioru technicznego mieszkania. Kiedy klienci odbierają mieszkanie na własną, to niestety często zdarza się, że ulegają presji dewelopera, który próbuje podważyć ich kompetencje. Zdarza się, że klient podpisze protokół odbioru, mimo usterek. Doświadczony fachowiec nie ulegnie presji i na pewno nie odbierze mieszkania z usterkami. Podsumowując, skorzystanie z pomocy inżyniera lub firmy, która oferuje doradztwo przy odbiorze mieszkań, na pewno wiąże się z pewnymi kosztami. Tym bardziej że już wydałeś dużo pieniędzy lub wziąłeś duży kredyt hipoteczny na mieszkanie. Jednak ten jednorazowy koszt zawsze będzie o wiele niższy niż koszt usuwania usterek powstałych z winy dewelopera. Dodatkowo na pewno będzie dla Ciebie dużym obciążeniem psychicznym przepychanie się z deweloperem i dochodzenie swoich racji. Kiedy już podpisałeś protokół odbioru, to możesz też liczyć się z porażką, gdy usterki wyjdą na jaw. Nie zawsze deweloper będzie skłonny do pomocy. Raczej będzie unikał dodatkowych kosztów. Wsparcie specjalisty ułatwia odbiór mieszkania, a Ty będziesz już wkrótce mógł się cieszyć przeprowadzką do nowego lokum.
Ważne! Koszt asysty doświadczonego inżyniera zaczyna się od 200 zł. Nie jest to duża kwota, biorąc pod uwagę, ile zapłaciłeś za mieszkanie bądź dom. Dodatkowo w ten sposób zapobiegniesz stratom finansowym, które mogą być naprawdę duże, gdy okaże się, że musisz usuwać usterki, płacąc za to ze swojej kieszeni. Deweloper usunie te usterki, ale tylko pod warunkiem, że zgłosisz je podczas odbioru mieszkania. Dlatego bez wątpienia warto zatrudnić inżyniera.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej analizie, będziesz w stanie podjąć obiektywną decyzję, czy zatrudnić doświadczonego fachowca do odbioru mieszkania, czy zrobić to na własną rękę. Podejmij taką decyzję, która według Ciebie jest dla Ciebie najlepsza. Natomiast my zachęcamy Cię do zapoznania się z listą usterek, które są najczęściej wykrywane podczas odbioru technicznego mieszkania.
Kiedy już zakończycie przeglądać mieszkanie pod kątem ewentualnych wad i usterek, to na sam koniec podpisujecie bardzo ważny dokument. Jest nim tzw. protokół odbioru mieszkania od dewelopera. To właśnie w tym dokumencie powinny znaleźć się wszystkie uwagi dotyczące konstrukcji i wykończenia mieszkania. Z naszego doświadczenia wiemy, że najczęstsze wady i usterki są następujące:
Porysowane szyby i parapety Jest to usterka bardzo często spotykana podczas odbioru technicznego mieszkania. Niestety równie często jej nie zauważamy i wielu klientów widzi porysowane szyby, dopiero jak się wprowadzi. Obecnie deweloperzy, mierząc się z przepisami i konkurencją na rynku, dokładają wszelkich starań, by inwestycje były zgodne z projektem i z obowiązującymi normami budowlanymi. Może się jednak zdarzyć, że już po zakończeniu prac dojdzie do porysowania okien bądź parapetów. Podczas generalnego sprzątania wystarczy, że ściereczka będzie za ostra, albo dostanie się pod nią piasek. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na okna i parapety i obejrzyj je dokładnie.
Rysy, otarcia i obicia Szczególną uwagę przyłóż do elementów wykończeniowych mieszkania. Dotyczy to grzejników, okien czy ościeżnic. Sprawdź je bardzo dokładnie, ponieważ mogą się zdarzyć różnego rodzaju rysy, otarcia i obicia. Nawet przy zachowaniu najwyższej staranności przez dewelopera, może dojść do delikatnych uszkodzeń elementów wykończeniowych. Na budowie znajduje się zawsze dużo osób, które wykonują swoją pracę i czasami niechcący mogą one uszkodzić np. ościeżnicę czy okno.
Niska jakość wykończenia ścian Zdarza się, że podczas odbioru technicznego lokalu spotykamy się z brakiem kątów prostych. Większość takich defektów jest usuwana przez wykonawcę inwestycji podczas budowy. Podczas odbioru mieszkania możemy się spodziewać raczej prostych ścian i prostych kątów. Często zdarzają się jednak drobniejsze mankamenty i odchylenia od normy i to w miejscach, gdzie nie są aż tak widoczne, czyli np. w narożach drzwi i okien, małych wnękach czy połączeniach ścian ze stropem. Podczas odbioru sprawdź, czy ściany są proste i czy nie mają pęknięć oraz rys.
Wadliwe wykonanie balustrad Nie musimy chyba podkreślać, jak ważne jest sprawdzenie wykonania obróbek oraz balustrad balkonowych. Jest to istotne, bo balkon musi być bezpieczny. Nawet najmniejszy defekt na może spowodować powstanie korozji. Zwróć uwagę na połączenie balustrady z elewacją i czy jest wykonane w estetyczny sposób. Balustrada powinna być też zabezpieczona przed dostaniem się wody.
Nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń Wentylacja jest bardzo ważna. Sprawna wentylacja zapewnia odpowiednie powietrze w mieszkaniu, a jej brak może prowadzić nawet do chorób układu oddechowego. Często też występuje pleśń na ścianach. Często się zdarza, że wydajność wentylacji jest zbyt niska. Niesprawna wentylacja może być efektem błędu, który powstał już na etapie projektu, ale też złego doboru narzędzi lub nieprawidłowego wykonania.
Niewyregulowane okna W przypadku okien ważna jest ich odpowiednia regulacja. Niestety z brakiem wyregulowanych okien spotykamy się dość często. Powodem rzadko są wady samego produktu. Okno, które latem wydawało się dobrze wyregulowane latem, zimą może się okazać nieszczelne. Powodem jest to, że materiał cały czas pracuje. Dlatego podczas odbioru technicznego, oceń, czy wszystko jest prawidłowo wyregulowane.
Cieknące kaloryfery Sprawność instalacji bada się za pomocą prób ciśnieniowych. Taką próbę ciśnieniową można, a nawet trzeba wykonać podczas odbioru. Instalacja składająca się z nowych elementów powinna być sprawna. Natomiast można się spotkać z nieprawidłowym montażem grzejników, czy też z poluzowanymi śrubkami. Wtedy konieczne jest ponowne przymocowanie grzejnika.
Akustyka pomieszczeń Prawidłowe wykonanie pionów instalacyjnych decyduje o tym, czy nie będą do nas dochodzić odgłosy z innych mieszkań. Może to być dla nas bardzo niekomfortowe. Dlatego należy ocenić podczas odbioru mieszkania czy akustyka pomieszczeń jest prawidłowa. Zapobiegniemy w ten sposób niemiłej niespodziance, która może nas czekać po przeprowadzce.
Niezgodność z projektem Na odbiór techniczny weź ze sobą projekt, żeby wychwycić wszystkie niezgodności z projektem. Sprawdź, czy wszystkie podejścia wody i odpływy są wykonane, tak jak to było założone w projekcie. Niestety może się okazać, że pominięto niektóre elementy instalacyjne lub znajdują się w innym miejscu, niż pierwotnie zakładano. Ma to znaczący wpływ na aranżację mieszkania. Może się okazać, że nie wykończysz i nie wyremontujesz mieszkania, tak jak planowałeś. Co jeszcze powinieneś sprawdzić? Przede wszystkim włączniki i kontakty, czy są zlokalizowane tam, gdzie powinny i czy ich liczba jest zgodna z dokumentacją. Podsumujmy. Przede wszystkim powinieneś sprawdzić:
w naszym biurze | Twoim domu | telefoniczne | online
Kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, zdolność kredytowa, to zagadnienia, na których dobrze się znamy i potrafimy pisać o nich w przystępny sposób. Chcesz wiedzieć więcej?
Wiele par o kredycie hipotecznym rozmawia jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, mnóstwo ruch taki rozważa w następstwie planowania wspólnej przyszłości jako małżeństwo. Stan cywilny: zamężna / żonaty - jak to rzutuje na kredyt?
Zgodnie z definicją jest to pożyczka pieniędzy, która jest udzielana pod zastaw nieruchomości. Oznacza to zatem, że z takiej pożyczki może skorzystać każdy, kto jest właścicielem określonej nieruchomości. Z kolei pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel.
Dla wielu osób wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to ważny cel, do którego dążymy przez wiele lat. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż myśl wieloletniego spłacania zobowiązania wobec banku dla nikogo nie jest pocieszająca. Z tego też powodu często warto decydować się na wcześniejszą spłatę zadłużenia. O czym jednak warto pamiętać? Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?
W dzisiejszych czasach nie każdy jest w stanie odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli na pokrycie minimalnego wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Banki wymagają posiadania odpowiednich środków pieniężnych przez wnioskodawców, które są swego rodzaju zabezpieczeniem tego typu inwestycji. Kalkulator kredytu hipotecznego, który jest ogólnodostępny online, pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów oraz sprawdzenie, w jakiej wysokości wkład własny będzie wymagany do uzyskania finansowania przez bank.
Jakie raty proponują obecnie banki? Lepiej wybrać raty stałe czy malejące? Jakie są różnice tych dwóch sposobów spłaty kredytu? Sprawdź, co się bardziej opłaca!
Kredyt hipoteczny jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, które na bardzo długi okres obciążą nasz budżet domowy. Jakie są rzeczywiste koszty kredyty? Co to jest oprocentowanie kredyty, a co to są koszty pozabankowe przy kredycie?
Jak jednak sfinansować całą inwestycję obejmującą kupno działki i budowę domu? Czy kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie? Wystarczy zapoznać się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jak otrzymać kredyt na zakup działki budowlanej i spełnić swoje marzenia o nowym domu.
Budowa domu związana jest z bardzo dużym nakładem finansowym. Niewiele osób buduje obecnie dom za gotówkę, wymaga to dłuższego czasu, aby zgromadzić odpowiedni kapitał. Dlatego tez decydujemy się wcześniej na dodatkowe wsparcie ze strony banku, które przyśpieszy ten proces.
Pożyczka hipoteczna bardzo często jest mylona z kredytem hipotecznym. W rzeczywistości te dwa produkty bankowe nie mają ze sobą wiele wspólnego, przyjrzyjmy się, jaka jest różnica między nimi i kiedy tak naprawdę warto skorzystać z pożyczki jako alternatywnego źródła finansowania.