Multikredyt

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Z tego artykułu dowiesz się:

    Jak zwiększyć zdolność kredytową - poznaj najlepsze sposoby

    Sprawdziłeś swoją zdolność kredytową i doszedłeś do wniosku, że nie jest wystarczająca do zrealizowania celu, jaki sobie założyłeś. Zależy ci na większym kredycie i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby poprawić swoją zdolność kredytową. Przedstawimy Ci zatem kilka metod, które pozwolą Ci na zwiększenie Twojej zdolności kredytowej.

    1. Dokładna analiza finansów osobistych

    To pierwszy i najważniejszy krok w kierunku poprawy zdolności kredytowej. Dokładnie spisz i policz swoje dochody. Możesz wziąć pod uwagę tylko te, które jesteś w stanie udokumentować. Żadna instytucja finansowa nie uzna bowiem dochodów z pracy na czarno, czy z niezgłoszonego wynajmu. Następnie zsumuj swoje koszty stałe i zobowiązania. Do kosztów stałych zaliczamy np. czynsz. Do zobowiązań zaliczamy wszystkie aktywne kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity w koncie, czy leasing.

    Na podstawie takiej analizy dowiesz się, co może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdolność kredytową. Im większa przewaga dochodów nad kosztami i zobowiązaniami, tym lepiej.

    Szukasz kredytu? Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić!

      Przykład reprezentatywny
      Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. MultiKredyt nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych powyżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

      Potrzebujesz inną ofertę? - wprowadź parametry kredytu

      2. Postaraj się zwiększyć dochody

      Wysokość dochodów ma bardzo znaczący wpływ na zdolność kredytową. Jeśli Twoje zarobki są za niskie, żeby otrzymać potrzebną kwotę kredytu, to zacznij planować, jak zwiększyć swoje dochody. Możesz wystąpić o podwyżkę, postarać się o awans lub zmienić pracę na lepiej płatną.

      Pamiętaj jednak, że bank bierze pod uwagę zarobki z co najmniej 3 ostatnich miesięcy z danego źródła pracy, więc albo musisz czekać aż minie 3 miesiące od podwyżki lub od zatrudnienia w nowym miejscu pracy.

      3. Stałe źródło dochodów – ważny czynnik przy badaniu zdolności kredytowej

      Dla każdej instytucji finansowej ważne są nie tylko wysokie dochody, ale również ich źródło i stabilność zawodowa. Jeżeli źródło Twoich dochodów ma stały charakter, działa to zdecydowanie na Twoją korzyść. Banki najlepiej oceniają klientów, którzy pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony. Odradzamy staranie się o kredyt, kiedy jesteś na okresie próbnym lub Twoja umowa jest terminowa.

      4. Historia kredytowa w BIK – skorzystaj z raportu

      Co można znaleźć w raporcie Biura Informacji Kredytowej? Są tam informacje na temat wszystkich naszych zobowiązań i tego, czy spłacamy je w terminie. Każdy bank korzysta z tego rejestru, zanim podejmie decyzję o przyznaniu kredytu. Przed złożeniem wniosku o kredyt, postaraj się o raport z BIK. Sprawdź, jak wysokie jest zadłużenie i czy nie masz zaległości, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoją zdolność kredytową, czy na decyzję banku. Zdarzają się sytuację, że klienci nie zdają sobie sprawy z zaległości, albo jakieś wpłaty nie zostały odnotowane.

      5. Spłać zobowiązania kredytowe, jeśli masz taką możliwość

      Wszystkie zobowiązania kredytowe, które obciążają Twój domowy budżet, zmniejszają Twoją zdolność kredytową. Dlatego, jeśli zależy ci na nowym kredycie i masz taką możliwość, to pospłacaj swoje zobowiązania kredytowe. To, co możesz zrobić, to np. spłacić swoje karty kredytowe, kredyty ratalne i zamknąć limity w koncie. Dobrze byłoby pozbyć się również chwilówek, zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Najłatwiej pozbyć się niewielkich sum, które ciążą na Twojej zdolności kredytowej.

      6. Skonsoliduj kredyty Niższa miesięczna rata to wyższa zdolność kredytowa

      Jeżeli spłacasz kilka produktów kredytowych, może się okazać, że nie jesteś w stanie ich wszystkich w danym momencie spłacić. Jest na to jednak inny sposób. Możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego i połączyć wszystkie swoje zobowiązania w jeden kredyt. Dzięki temu zmniejszysz miesięczną ratę, którą będziesz płacił w jednym terminie, a także poprawisz swoją zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że konsolidacja wydłuża okres spłaty zobowiązań, więc zwiększą się również koszty obsługi kredytów.

      7. Zadbaj o historię swojego rachunku w banku

      Cześć klientów ubiega się o kredyt w banku, w którym ma konto. Należy się wtedy liczyć z tym, że bank dokładnie prześwietli historię Twojego konta bankowego. Co możesz zrobić, żeby historia konta działała na Twoją korzyść? Przede wszystkim zadbaj o to, żeby Twoje wynagrodzenie regularnie wpływało na Twoje konto. Nie dopuszczaj również do wyzerowania konta, czy do przekroczenia debetu.

      8.Postaraj się zmniejszyć koszty i stałe zobowiązania

      Jest to kolejny i dość prosty sposób na zwiększenie zdolności kredytowej. Zmniejsz swoje comiesięczne koszty życia. Jak to zrobić? Jeśli wynajmujesz drogie mieszkanie, może warto poszukać tańszego. Może masz drogie auto w leasingu i warto pomyśleć o innym, tańszym rozwiązaniu? Przejrzyj swoje stałe, comiesięczne koszty. Sprawdź, które z nich możesz zmniejszyć, a z których wydatków możesz zrezygnować.

      9. Wnioskuj o niższą kwotę kredytu i rozłóż ją na więcej rat

      Masz niską zdolność kredytową? Podpowiadamy proste rozwiązania. Możesz po pierwsze na razie ubiegać się o niższą kwotę kredytu lub/i wydłużyć okres spłaty. Niższa miesięczna rata zwiększa Twoją zdolność kredytową i Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego przez instytucję finansową.

      10. Wybierz najtańszy kredyt

      Dobre rozwiązanie to również znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowej. Jak to zrobić? Przed złożeniem wniosku porównaj aktualne oferty banków za pomocą narzędzi dostępnych na www.multikredyt.pl. Możesz skorzystać z kalkulatora kredytowego, porównywarki kredytowej, czy też kalkulatora zdolności kredytowej. Na naszej stronie znajdziesz również rankingi z najlepszymi ofertami kredytowymi. Mechanizm jest bardzo prosty. Tani kredyt to niższa miesięczna rata i wyższa zdolność kredytowa.

      11. Skorzystaj z dodatkowych produktów banku w ramach cross-sellingu

      Banki są najczęściej skłonne do negocjacji, gdy skorzystasz z dodatkowej oferty produktowej danej instytucji. Kiedy zdecydujesz się na nabycie np. karty kredytowej, czy założenia konta, to masz dobrą pozycję wyjściową do rozmów z bankiem. Banki chętnie obniżają marżę kredytu klientom, którzy korzystają z ich produktów. Niższa marża kredytu oznacza niższą miesięczną ratę.

      12. Jak poprawić zdolność przy staraniach o kredyt hipoteczny?

      Kredyt hipoteczny jest udzielany zazwyczaj na wysokie kwoty i na długi okres. Taki kredyt wymaga solidnej i wysokiej zdolności kredytowej. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny.

      • Złóż wniosek kredytowy z drugą osobą

        Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć z jakąkolwiek drugą osobą, która wyrazi na to zgodę. Mogą to być rodzice, partner lub przyjaciel. Przystąpienie do kredytu hipotecznego razem ze współkredytobiorcą to bardzo dobry i prosty sposób na poprawienie swojej zdolności kredytowej. Wprowadzenie do wniosku kredytowego współkredytobiorcy np. rodziców to kolejny sposób na powiększenie zdolności kredytowej. Wspólnie będzie o Wam o wiele łatwiej uzyskać pozytywną decyzję banku, ponieważ bank do badania zdolności kredytowej zsumuje dochody wszystkich kredytobiorców. Uważaj jednak na wiek, ponieważ bank bierze pod uwagę wiek starszego kredytobiorcy i w przypadku np. wspólnego kredytu hipotecznego z rodzicem, możesz otrzymać kredyt na krótszy okres, a to z kolei oznacza wyższą ratę.|
         
      • Wysoki wkład własny

        Im wyższy wkład własny, tym lepiej dla Ciebie jako kredytobiorcy. Po pierwsze zyskujesz dzięki temu wysoką zdolność kredytową, po drugie bank oceni Cię jako wiarygodnego kredytobiorcę. Wynika to z prostego faktu. Wyższy wkład własny to niższy kredyt, niższa miesięczną ratę i co za tym idzie wyższa zdolność kredytową. Bardzo ważne jest to, że nie tylko gotówka może być uznana za wkład własny. Może to być na przykład inna nieruchomość, czy też środki zgromadzone na IKE, czy IKZE. Wkład własny powinien wynosić nie mniej niż 20% wartości nieruchomości.

      Co obniża zdolność kredytową?

      Już wiesz, co może skutecznie poprawić Twoją zdolność kredytową i zwiększyć Twoje szanse na kredyt. Na koniec chcieliśmy poruszyć bardzo ważny temat, a mianowicie podpowiedzieć Ci, co obniża naszą zdolność kredytową. Jest to dość istotne, ponieważ podchodząc do kredytu, powinieneś wiedzieć, co może zredukować szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku kredytowego. Instytucje finansowe negatywnie oceniają:

      • wysokie zobowiązania, które są niespłacone lub nie są płacone w terminie,
      • wysokie koszty życia i wydatki,
      • zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. na umowę o dzieło,
      • limit debetowy w koncie, nawet jeśli z niego nie korzystasz,
      • zobowiązania zaciągnięte w obcej walucie,
      • wynagrodzenie w mało popularnej walucie,
      • wynagrodzenie, na które składa się kilka składników.

      Masz więcej pytań?

      Nad każdym z tych elementów możesz popracować. Chcesz ułatwić sobie drogę do kredytu i skutecznie zwiększyć swoją zdolność kredytową? Skontaktuj się z nami :)

      Dodano: 26.04.2021    |    Zaktualizowano: 29.06.2023

      Przeczytaj inne artykuły o podobnej tematyce

      Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa
      09 stycznia 2022

      Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa

      Wiele par o kredycie hipotecznym rozmawia jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, mnóstwo ruch taki rozważa w następstwie planowania wspólnej przyszłości jako małżeństwo. Stan cywilny: zamężna / żonaty - jak to rzutuje na kredyt?

      Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać? Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?
      15 października 2021

      Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?

      Zgodnie z definicją jest to pożyczka pieniędzy, która jest udzielana pod zastaw nieruchomości. Oznacza to zatem, że z takiej pożyczki może skorzystać każdy, kto jest właścicielem określonej nieruchomości. Z kolei pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel.

      Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
      07 października 2021

      Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

      Dla wielu osób wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to ważny cel, do którego dążymy przez wiele lat. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż myśl wieloletniego spłacania zobowiązania wobec banku dla nikogo nie jest pocieszająca. Z tego też powodu często warto decydować się na wcześniejszą spłatę zadłużenia. O czym jednak warto pamiętać? Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?

      Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2023? Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2023?
      02 września 2021

      Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2023?

      W dzisiejszych czasach nie każdy jest w stanie odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli na pokrycie minimalnego wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Banki wymagają posiadania odpowiednich środków pieniężnych przez wnioskodawców, które są swego rodzaju zabezpieczeniem tego typu inwestycji. Kalkulator kredytu hipotecznego, który jest ogólnodostępny online, pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów oraz sprawdzenie, w jakiej wysokości wkład własny będzie wymagany do uzyskania finansowania przez bank.

      Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać? Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?
      08 lipca 2021

      Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?

      Jakie raty proponują obecnie banki? Lepiej wybrać raty stałe czy malejące? Jakie są różnice tych dwóch sposobów spłaty kredytu? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

      Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe
      01 lipca 2021

      Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe

      Kredyt hipoteczny jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, które na bardzo długi okres obciążą nasz budżet domowy. Jakie są rzeczywiste koszty kredyty? Co to jest oprocentowanie kredyty, a co to są koszty pozabankowe przy kredycie?