Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania
Czy kredyt hipoteczny można wziąć na remont mieszkania lub domu?
Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wykonanie wszelkich prac potrzebnych do wykończenia wnętrza całej nieruchomości i nie tylko. Warto jednak wiedzieć, jakie wymogi stosują banki wobec osób wnioskujących o taką formę finansowania. Zobowiązanie tego typu pozwala na przyśpieszenie prac remontowych oraz terminu przeprowadzki do nowego lokum. Czy jednak kredyt hipoteczny na remont to dobra decyzja? Jakie oferty warto rozważyć? Sprawdź!
Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny – jaki powinien być?
Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania powinien być przede wszystkim stosunkowo tani dla wnioskodawcy. Ciekawostką jest fakt, że ta forma finansowania tego typu działań może być nawet kilkukrotnie tańsza od pożyczki gotówkowej zaciągniętej na dowolny cel. Każde rozwiązanie finansowe pozwalające na zrealizowanie remontu w jak najkrótszym czasie posiada wiele wat i zalet. Istotne jest, aby poznać wszystkie z nich, by podjąć właściwą decyzję podczas wizyty w konkretnym oddziale dowolnego banku.
Kredyt hipoteczny i gotówkowy – porównanie
Osoby, które decydują się na remont lub umeblowanie mieszkania i domu najczęściej wybierają kredyt gotówkowy, który pozwala na realizację takiego celu bez ścisłego określania warunków prac. Kredyty hipoteczne na remont domu obecnie nie są jeszcze tak popularne, głównie ze względu na promowane przez instytucje pożyczki gotówkowe, które są dla nich o wiele lepszym zarobkiem poprzez wyższe oprocentowanie. Różnica pomiędzy zobowiązaniem w formie kredytu gotówkowego, a hipotecznego na wykończenie lub remont nieruchomości są znaczne i wynikają głównie z warunków, jakie proponują instytucje finansowe. Poniższa tabela przedstawia główne różnice tych dwóch produktów finansowych pozwalających na remont domu lub mieszkania.
Kredyt hipoteczny remontowy | Kredyt gotówkowy remontowy |
– duże kwoty zobowiązań | – szybka wypłata środków |
– wydłużony czas kredytowania do 30 lat | – środki na dowolny cel |
– niższe miesięczne raty | – ograniczenia kwotowe |
– stosunkowo niskie oprocentowanie | – krótszy okres spłaty |
– kredyt udzielany na konkretny cel | – brak konieczności posiadania lokalu na własność |
W przypadku tych hipotecznych zobowiązań remontowych należy pamiętać o konieczności dostarczenia do banku aktualnego zaświadczenia o zarobkach, które jest niezbędne do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Opłacalność tego typu zobowiązań zależna jest od kilku aspektów. Zaliczamy do nich: oprocentowanie, prowizję banku, całkowite koszty spłaty, „kary” za wcześniejszą spłatę. Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny powinien więc być dostosowany do potrzeb konsumenta, stosunkowo tani oraz z możliwością darmowej wcześniejszej spłaty. Podczas wyboru kredytu hipotecznego ważnych jest kilka kwestii, które stanowią podstawę do podpisania korzystnej umowy. Są to:
- Ostateczna kwota zobowiązania
- Rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne)
- Prowizja banku
- Kary za wcześniejsze spłaty kapitału
Kluczowym elementem, jaki wpływa na atrakcyjność ofert oraz to, jaki typ kredytu powinien zostać zaciągnięty, jest jego kwota ostateczna. Im wyższa, tym bardziej opłacalny będzie ten hipoteczny aniżeli gotówkowy. Do generalnego remontu domu lub mieszkania idealnie nadaje się kredyt hipoteczny. Osoby, które chcą jednak pokryć jedynie koszty niewielkich prac remontowych, mogą zastanowić się nad wyborem krótkoterminowego zobowiązania.
Limity na kartach płatniczych, a kredyt hipoteczny na remont
Planowanie remontu całego domu lub mieszkania to dość trudne zadanie, które jest nie tylko czasochłonne, ale i wymagające sporych inwestycji gotówki. Co w sytuacji, kiedy właściciel lokalu nie posiada odpowiednich środków? Z pomocą przychodzą także limity na kartach kredytowych, które w skrajnych przypadkach mogą sięgać nawet 10 tysięcy złotych. To jedne z popularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki, które sprawdzają się w przypadku niewielkich prac remontowych, które nie wymagają zbyt dużych nakładów pieniężnych.
Limit na karcie ma jednak spory wpływ na zdolność finansową do kredytów hipotecznych na remont. Warto więc dokładnie przemyśleć opłacalność każdego rozwiązania. Dużym plusem korzystania z limitu na karcie jest fakt szybkiej wypłaty środków bez zbędnych formalności. Zaciągając kredyt hipoteczny na remont, trzeba liczyć się z koniecznością przejścia całej procedury bankowej, która może trwać nawet ponad miesiąc.
Kredyt gotówkowy – środki na niewielkie prace remontowe
Biorąc pod uwagę wielkość przedsięwzięcia, warto zauważyć, że kredyt gotówkowy sprawdza się tylko w przypadku remontów na kwoty oscylujące w granicach 20-30 tysięcy złotych. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę ceny materiałów budowlanych oraz roboczogodziny pracowników. Kredyt gotówkowy to przede wszystkim:
- Krótki okres spłaty
- Wyższe oprocentowanie
- Możliwość zaciągnięcia zobowiązania na dowolny cel
Ta forma finansowania jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyremontować i umeblować tylko jedno pomieszczenie lub dokonać tylko odświeżenia wnętrz np. malując ściany, czy wymieniając podłogi na nowe. Przy tak niewielkich nakładach pieniężnych nie będzie możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego na długi czas, a więc pożyczka gotówkowa okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem.
Kredyt hipoteczny – duże kwoty i większe możliwości
Decydując się na kredyt hipoteczny remontowy, warto wziąć pod uwagę całkowite koszty wykonania prac. Jeśli przekraczają one minimalny próg 50 tysięcy złotych, można mówić o możliwości jego zaciągnięcia na okres kredytowania sięgający nawet 30 lat. Finansowanie takiego przedsięwzięcia na kredyt gotówkowy może być nie tylko nieopłacalne, ale w przypadku dużych kwot nawet niemożliwe. Do głównych aspektów wyróżniających długoterminowe zobowiązanie na finansowanie kredytu, zaliczamy:
- Długi okres spłaty
- Atrakcyjne oprocentowanie
- Mniejsze miesięczne raty
- Konieczność określenia konkretnego celu finansowania
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pożyczka hipoteczna udzielana jest tylko na określony cel, dlatego trzeba z góry zaznaczyć harmonogram prac i przedstawić go instytucji udzielającej finansowania. Głównym czynnikiem, który przemawia do klientów, jest długi okres spłaty pozwalający na zminimalizowanie miesięcznych kosztów zobowiązania. To, że kredyt hipoteczny daje konsumentom o wiele większe możliwości, jest oczywiste. Należy jeszcze dodać, że ta forma finansowania przeznaczona jest jedynie dla osób o wysokiej zdolności kredytowej, które posiadają stałe miesięczne dochody.
Remont mieszkania z kredytem hipotecznym – jak to działa?
Zastanawiając się nad możliwością wykonania remontu mieszkania, warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje finansowania tego przedsięwzięcia. Kredyt hipoteczny to zyskujące na popularności rozwiązanie, które jest o wiele tańsze w porównaniu do pożyczki gotówkowej. Pomimo tego, że większość osób kojarzy ten produkt finansowy tylko z kupnem nieruchomości, warto wiedzieć, że można skorzystać także z możliwości sfinansowania jedynie samego remontu lub połączyć obydwie powyższe formy w jedną całość. Warunkiem uzyskania wysokiego kredytu pokrywającego zakup lokalu wraz z kosztami wykończenia jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, na którą składają się m.in. dochody wnioskodawców. O czym należy pamiętać decydując się na kredyt hipoteczny? To najważniejszych elementów, o które należy zadbać, zaliczamy:
- Dobry poziom zdolności kredytowej
- Brak negatywnych wpisów w BIK
- Stałą pracę
- Odpowiednio wysokie dochody
- Brak innych zobowiązań finansowych
Sam kredyt na remont mieszkania nie jest pozbawiony ograniczeń. Należy brać pod uwagę nie tylko swoje możliwości finansowe, ale także konieczność określenia konkretnego celu finansowania.
Uwaga!
Aby otrzymać kredyt hipoteczny na remont mieszkania, nieruchomość nie może być obciążona już innym długoterminowym zobowiązaniem wobec banku.
Dlaczego? Choćby dlatego, że podczas wnioskowania mieszkanie staje się zabezpieczeniem dla instytucji udzielającej pożyczki. Oprócz tego, remontując mieszkanie na kredyt hipoteczny, trzeba posiadać odpowiednio wysoki wkład własny wynoszący minimum 10% wartości całego przedsięwzięcia.
Wykończenie domu z kredytem hipotecznym – czy to się opłaca?
Zdecydowanie warto pomyśleć nad możliwością wykończenia domu oraz jego urządzenia z pomocą kredytu hipotecznego. Kalkulator internetowy to narzędzie, które pomaga wielu konsumentom wyliczyć koszty całkowite tego zobowiązania oraz określić swoje możliwości finansowe w danej chwili. Wiele osób często kupując nieruchomość na kredyt, chce od razu powiększyć kwotę zobowiązania o wartość jego wykończenia. Jest to możliwe, o ile zdolność kredytowa na to pozwala. Ciekawostką jest fakt, że wiele instytucji finansowych zdecydowało się na rozdzielenie tych dwóch metod finansowania. Oznacza to, że można zaciągnąć kredyt hipoteczny łączony, tylko na sam zakup lub wyłącznie na remont oraz wykończenie. Internetowy kalkulator kredytu hipotecznego pozwala na:
- Wyliczenie zdolności kredytowej
- Analizę przyszłych kosztów finansowania
- Porównanie ofert kredytowych dostępnych obecnie na rynku
Sam remont to spore wydatki, których najczęściej nie da się pokryć z odłożonych środków własnych. Warto więc pomyśleć o pożyczce hipotecznej z wkładem własnym i wykonać niezbędne prace pozwalające na zaaranżowanie całej nieruchomości zgodnie z planem.
Kredyt hipoteczny na remont – warunki
Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób sfinansować remont nieruchomości lub jej wykończenie koniecznie powinny zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jest to o wiele tańsze i wygodniejsze rozwiązanie aniżeli kredyt gotówkowy, a dodatkowo pozwala na uzyskanie o wiele większej kwoty. Dodatkowo okres spłaty znacznie się wydłuża, co ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Kalkulatory kredytu hipotecznego przychodzą z pomocą w takiej sytuacji. Narzędzia tego typu pozwalają na dokładne wyliczenie swojej zdolności kredytowej, przeanalizowanie warunków proponowanych przez banki oraz sprawdzenie, jakiej wysokości będzie rata przy określonej kwocie kredytu.
Dlaczego warunki finansowania remontu są tak ważne?
Warto odpowiednio wcześniej sprawdzić warunki, jakie dyktują banki udzielające tego typu pożyczek. Kredyty hipoteczne są najczęściej udzielane osobom, które posiadają minimum 10% wkładu własnego oraz odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Oznacza to, że w przypadku małżeństw lub młodych osób w wieku 21-40 lat wymagane będzie posiadanie stałego zatrudnienia najlepiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Spełnienie takich wymogów pozwoli na skorzystanie z takiego produktu finansowego bez żadnego problemu. Co do wymogów stosowanych przez instytucje finansowe, zaliczamy:
- Minimalny wkład własny w inwestycję na poziomie 10%
- Brak negatywnej historii kredytowej
- Pełne prawa do czynności prawnych
- Stałą pracę z wysokimi dochodami
Ciekawostką jest fakt, że kredyt hipoteczny na remont pozwoli nie tylko wykończyć lokal, ale także sfinansować nawet jego zakup. Niektóre instytucje finansowe posiadają w ofercie pożyczki hipoteczne typowo remontowe, które udzielane są na preferencyjnych warunkach. Istotny jest tutaj wkład własny, a dokładnie jego wysokość. Oprócz zdolności kredytowej należy posiadać środki pieniężne wynoszące minimum 10% wartości przedsięwzięcia. To kompletne minimum jeśli chodzi o uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w większości banków.
Jak sprawdzić i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego na remont?
Aby dowiedzieć się, jakie są szanse na uzyskanie kredytu, wystarczy wejść na stronę kalkulatora kredytów hipotecznych, wpisać kwotę preferowanego zobowiązania i okres spłaty, a następnie przejrzeć przedstawione wyniki. Co w przypadku, kiedy zdolność kredytowa okazuje się zbyt niska? Istnieje kilka rozwiązań w takich sytuacjach. Można spróbować zwiększyć swoje dochody poprzez zmianę zatrudnienia, jednak w takim przypadku konieczne będzie przepracowanie pełnych 3 miesięcy w nowym miejscu pracy. Wpływ na zdolność ma też wysokość wkładu własnego, która optymalnie powinna wynosić około 20% wartości przedsięwzięcia.
Spore znaczenie ma historia kredytowa wnioskodawców. O ile sam scoring w BIK w przypadku kredytów hipotecznych nie ma większego znaczenia, o tyle liczne opóźnienia mogą spowodować odrzucenie wniosku. Wystarczy unikać opóźnień w spłatach zobowiązań, które wynoszą powyżej 30 dni, a cały proces kredytowy przebiegnie o wiele mniej stresowo. Kiedy jednak tak negatywne wpisy pojawiają się w historii można złożyć w banku wniosek o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych, dzięki czemu opóźnienia w opłatach nie będą widoczne dla innych banków sprawdzających wnioskodawcę.
Kredyt hipoteczny na remont a pożyczka gotówkowa – co się bardziej opłaca?
Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a gotówkowym na remont może sięgać nawet około 6% w skali całkowitych kosztów. Wynika to z zupełnie odmiennego oprocentowania, które dla kredytu hipotecznego jest znacznie niższe. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami pożyczek? Ukazuje to poniższa tabela.
Kredyt hipoteczny | Kredyt gotówkowy |
– niskie oprocentowanie | – wysokie oprocentowanie |
– długi okres spłaty do 30 lat | – krótki czas spłaty do 10 lat |
– pożyczka nawet na kilkaset tysięcy złotych | – stosunkowo niewielka kwota maksymalnego finansowania |
Remont mieszkania lub domu to spory wydatek, dlatego warto wziąć pod uwagę kredyt hipoteczny w celu finalizacji tego typu przedsięwzięcia. Ciekawym narzędziem jest kalkulator kredytowy, który pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów całkowitych zaciągnięcia tego typu zobowiązania finansowego. Wystarczy wprowadzić kwotę, preferowany okres spłaty, a wyniki ukażą się w ciągu kilku sekund. Oferty kredytów hipotecznych pochodzą zazwyczaj od banków, które posiadają wypracowaną pozycję na rynku finansowym oraz zajmują się tego typu działaniami na co dzień. Uwaga! Należy jednak pamiętać, że czas weryfikacji wniosków w tym przypadku jest o wiele dłuższy niż dla pożyczki gotówkowej na remont.
Wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego na remont – ile wynosi w 2021 roku?
Wkład własny w 2021 roku to minimum 10% wartości finansowanego przedsięwzięcia niezależnie od tego, czy jest to zakup nieruchomości, czy tylko jej remont lub wykończenie. Na chwilę obecną większość banku finansuje do 90% wartości kupna nieruchomości lub całkowitych kosztów remontu. W przypadku ING oraz Credit Agricole trzeba jednak liczyć się z koniecznością uzbierania kwoty do wpłaty własnej na poziomie aż 20% wartości inwestycji. Na niższy wkład pozwalają takie banki, jak: PKO BP, Pekao, mBank oraz Millennium. Poniższa tabela przedstawia najpopularniejsze banki i wymagane przez nich wkłady własne:
Bank | Wkład własny |
Alior Bank | 10% |
PKO SA | 10% |
PKO BP | 10% |
BNP Paribas | 20% |
Santander Bank | 10% |
Wkład własny jest warunkiem, którego nie da się obejść, chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont lub zakup nieruchomości wraz z wykończeniem. Ostateczne warunki udzielenia finansowania są indywidualnie ustalane przez banki, dlatego przez złożeniem wniosku warto sprawdzić je przy pomocy kalkulatora kredytu hipotecznego i rankingów.
Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na remont? Najważniejsze wskazówki
Wniosek o kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania można złożyć na kilka sposobów. Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją jest skorzystanie z usług ekspeerta kredytowego, który przeanalizuje dokumenty finansowe wnioskodawców i przedstawi najlepsze oferty pochodzące z wielu banków. Osoba na tym stanowisku zajmuje się także wysłaniem dokumentów do banku oraz przeprowadzeniem całego procesu aż do jego finalizacji i wypłaty środków. Aby wnioskować o kredyt hipoteczny trzeba być przede wszystkim właścicielem danej nieruchomości i posiadać odpowiednio wysoki wkład własny. Osoby, które posiadają zdolność kredytową mogą skorzystać z kalkulatorów kredytu hipotecznego, które pozwalają na orientacyjne sprawdzenie własnych możliwości i przeanalizowanie dostępnych ofert.
Składanie wniosku w oddziale – podstawowe informacje
Wniosek o udzielenie finansowania można też złożyć osobiście w oddziale każdego banku, jednak wymaga to poświęcenia znacznie większej ilości czasu niż w przypadku korzystania z usług eksperta kredytowego. Podczas wnioskowania warto mieć na uwadze wszelkie aspekty związane z zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania takie, jak: zmienne oprocentowanie, koszty całkowite oraz obciążenie finansowe nieruchomości kredytem. Pomimo tego, że kredyt hipoteczny na remont wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na decyzję banku, jest jednak o wiele wygodniejszą opcją niż kredyt gotówkowy.