Multikredyt

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław
- kredyt hipoteczny Polski Ład

Umów kontakt z Ekspertem

Kredyt hipoteczny wiąże się z wpłaceniem wkładu własnego w celu zabezpieczenia interesów banku. To właśnie uzyskanie funduszy na wkład własny, zwłaszcza dla młodych kredytobiorców, jest trudne i nierzadko zajmuje wiele lat. Niemożność zebrania wystarczających środków pieniężnych na wkład własny w praktyce uniemożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez długi czas.

Aby sprostać temu problemowi i rosnącym cenom nieruchomości w ramach Polskiego Ładu zaplanowano program Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli gwarantowany wkład własny od państwa. Program zwiększa szanse uzyskania kredytu w bankach przez średniozamożnych mieszkańców Polski, którzy nie posiadają takich funduszy na zakup mieszkań jak inwestorzy nieruchomości pod wynajem.

Dzięki rządowemu wsparciu masz szansę uzyskać dofinansowanie na wkład własny na mieszkanie we Wrocławiu, a także w innych miastach i miejscowościach w całej Polsce.

Nowy Polski Ład – co to jest?

Nowy Polski Ład to plan odbudowy gospodarki państwa po trwającej od 2020 r. pandemii. Pakiet rozwiązań zawarty w narodowym planie ma na celu zapewnić lepsze warunki życia dla Polaków oraz napędzić rozwój gospodarczy kraju.

Nowy Polski Ład posiada wiele aspektów, ale w artykule skupimy się na propozycji wdrożenia gwarancji umożliwiających uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Ważne z punktu widzenia realizowania potrzeb mieszkalnych Polaków są także bony mieszkaniowe przeznaczone na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowę domu.

Programy mieszkalne to jedne z kluczowych elementów Polskiego Ładu, którym powinny zainteresować się osoby planujące zakup mieszkania. Skierowane są one przede wszystkim do rodzin z dziećmi, ale także osoby samotne i bezdzietne mogą z tej pomocy skorzystać.

Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Nowego Polskiego Ładu, czyli gwarantowany wkład własny

Wśród wielu rozwiązań gospodarczo-społecznych, które wprowadził Nowy Polski Ład znajduje się Mieszkanie bez wkładu własnego. Ten projekt ma na celu umożliwienie sfinansowania zakupu mieszkania lub domu poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez konieczności wpłaty wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego w bankach waha się w granicach 10-30% wartości inwestycji. Duża część Polaków ma problem z uzbieraniem tej kwoty. Z tego też powodu program cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych małżeństw, które zdecydowały się na kupno mieszkań w większych miastach np. we Wrocławiu. Jak wiadomo, ceny nieruchomości w ostatnich latach rosną, a co za tym idzie rośnie także wysokość środków, jakie należy przeznaczyć na wkład własny.

Nie oznacza to jednak, że banki pozostaną pozbawione zabezpieczenia w postaci wkładu własnego. Byłoby to zbyt ryzykowne rozwiązanie dla instytucji bankowych w przypadku niewypłacalności dłużnika. Wsparcie w ramach programu Mieszkania bez wkładu własnego oznacza gwarancję bankową ze strony państwa. Taka gwarancja to przyrzeczenie ze strony państwa, iż w razie niewypłacalności uczestnika programu, bank odzyska część długu od państwa. Jest to zatem kredyt gwarantowany, gdzie gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu udzielanie kredytów hipotecznych bez wkładu własnego stanie się dużo bezpieczniejsze zarówno dla instytucji bankowej, jak i dla kredytobiorcy.

Wszystkie kluczowe informacje na temat programu Mieszkanie bez wkładu własnego zawarte są w ustawie z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania?

Warunki uczestnictwa w programie są ściśle określone w ustawie i dotyczą przede wszystkim kwestii związanej z cechami kredytu hipotecznego, zaplanowanego na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych.

 Aby starać się o dotację na mieszkanie bez wkładu własnego należy spełnić następujące warunki:

Dotyczy to nie tylko aktualnego stanu faktycznego, czyli okresu wnioskowania o kredyt hipoteczny, ale też okresu 5 lat wstecz. Wyjątkiem od tej reguły jest posiadanie przez rodzinę co najmniej dwójki dzieci.

Limit metrażowy dla drugiej posiadanej nieruchomości w przypadku posiadania co najmniej dwójki dzieci

W kwestii ostatniego warunku, rodziny przynajmniej z dwójką dzieci mogą posiadać więcej niż jedną nieruchomość, jeżeli nie jest ona większa niż 50 m2. W przypadku trójki dzieci, nieruchomość nie może przekraczać powierzchni 75 m2, a dla rodzin z czwórką dzieci 90 m2. Natomiast dla rodzin z co najmniej piątką dzieci nie przewidziano limitu metrażowego dla posiadanej już nieruchomości.

Mieszkanie bez wkładu własnego – szczegółowe informacje na temat programu

Kredyt hipoteczny uzyskany w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego to nic innego jak kredyt gwarantowany. Kredytobiorca jest zwolniony z obowiązku wpłaty wkładu własnego. Zamiast tego, gwarancji za kredytobiorcę udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to w praktyce, że w ramach programu, uczestnik nie dostanie od państwa żadnych pieniędzy. Nie będzie musiał wpłacać wkładu własnego, a kredyt hipoteczny będzie zaciągnięty w wysokości 100% inwestycji. Gwarancja będzie zabezpieczać interesy instytucji bankowej. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania, BGK zwróci część zadłużenia za dłużnika, który jest uczestnikiem programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Oprócz gwarancji na wkład własny będzie można uzyskać dotację na spłatę zaciągniętego kredytu hipotecznego. Dotacje otrzymają rodziny, którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się drugie dziecko lub kolejne dziecko.

Kiedy będzie można się spodziewać państwowych dofinansowań na wkład własny kredytu hipotecznego?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego będzie obowiązywał wraz z wejściem w życie ustawy o kredycie gwarantowanym. Ustawa ma wejść w życie 27 maja 2022 r., tak więc od tego momentu będzie można korzystać ze wsparcia dla uzyskania kredytu hipotecznego. Z końcem maja 2022 r. będzie można składać wnioski o kredyt gwarantowany dla wkładu własnego w bankach, które zdecydują się na taką formę kredytu hipotecznego. Lista banków, które będą oferować kredyt z gwarancją od BGK znajduje się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do kiedy są planowane państwowe dopłaty do wkładu własnego?

Zgodnie z regulacją, o kredyt gwarantowany w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego będzie można wnioskować do dnia 31 grudnia 2030 r. Oznacza to że, przyszli kredytobiorcy będą mieli sporo czasu na to, aby ubiegać się o państwową dotację na kredyt gwarantowany.

Na realizację programu Mieszkanie bez wkładu własnego w BGK zostanie utworzony specjalny Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, finansowany przez budżet państwa. Wysokość środków, które trafią do funduszu nie została jasno przedstawiona w ustawie. W 2022 r. wysokość środków na Rządowy Fundusz Mieszkalny ma wynieść 100 mln złotych, a w następnych latach będzie się zwiększała.

Limity cen mieszkań warunkiem zakwalifikowania się do rządowego wsparcia

Aby uzyskać wsparcie z programu Mieszkanie bez wkładu własnego należy przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego wyłącznie na zakup wybranych nieruchomości. Ograniczeniem jest tutaj wartość nieruchomości za 1 m2, która nie może przekroczyć limitu ustalonego w ustawie o kredycie gwarantowanym. Celem wprowadzenia tego rozwiązania było ograniczenie sztucznego wywindowania cen mieszkań przez deweloperów oraz zniechęcenie do uczestnictwa bogatych osób.

Limity cenowe za 1m2 nieruchomości wynoszą odpowiednio:

Jednakże wysokość limitów cenowych nieruchomości może ulec zmianie na mocy rozporządzenia, jeśli będzie to uzasadnione uwarunkowaniami cenowymi na rynku nieruchomości.

Ile będzie wynosić dofinansowanie do wkładu własnego?

Jaka jest kwota dofinansowania wkładu własnego? Na jaką maksymalną kwotę BGK może dać gwarancji za spłatę zobowiązania?

Gwarancja kredytowa BGK może wynosić od 10% do 20% wartości inwestycji i pokrywa nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Oznacza to, że można zaciągnąć kredyt hipoteczny w kwocie wynoszącej nawet kilkaset tysięcy złotych. Należy jednak zaznaczyć, że wkład własny jest jedynie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a nie spłacany za kredytobiorcę. Tak więc, kredytobiorca będzie musiał spłacić wkład własny, tak samo jak pozostałą część zobowiązania. Jednakże zwolni go to z obowiązku uiszczenia wkładu własnego, aby uzyskać kredyt hipoteczny.

Natomiast dopłaty do kredytu hipotecznego dla rodzin którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się drugie dziecko lub kolejne wynoszą:

Kredyt hipoteczny we Wrocławiu a mieszkanie bez wkładu własnego – na co należy uważać?

Ceny mieszkań we Wrocławiu należą do jednych z najdroższych. Obecnie za metr kwadratowy nieruchomości w tym mieście zapłacisz średnio 9 300 zł. Oczywiście cena za m2 konkretnego mieszkania zależy od takich czynników jak: lokalizacja, otoczenie, standard wykończenia, metraż, układ mieszkania, piętro. Rynek nieruchomości wciąż nie jest ustabilizowany i wykazuje wartość wzrostową, co nie daje dobrych perspektyw dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie w korzystnej cenie.

Mieszkanie 50 m2 to koszt około 470 000 zł. Jednakże bardzo często deweloperzy sztucznie zwiększają ceny nieruchomości, więc musisz się liczyć z tym, że za taki metraż zapłacisz nawet 550 000 - 600 000 zł. Nie daj się ponieść impulsowi i rozważnie śledź ogłoszenia sprzedaży mieszkań, aby wybrać dobre mieszkanie w optymalnej cenie.

Pomoc w postaci kredytu gwarantowanego jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie uzbierałeś jeszcze wkładu własnego, a chcesz już zakupić mieszkanie. Często cena wynajmu mieszkania jest taka sama lub mniejsza niż rata kredytu, więc na przyszłość zaoszczędzisz znaczne środki pieniężne, decydując się na kredyt bez wkładu własnego.

Czy program Mieszkanie bez wkładu własnego wpłynie na wzrost cen nieruchomości?

Z pewnością wiele osób będzie zainteresowanych programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Obawiasz się, że wsparcie z programu mieszkalnego może wpłynąć na zwiększenie cen mieszkań z powodu większego zainteresowania ze strony kupców?

Bez obaw. Strategia społeczno-gospodarcza Polskiego Ładu, aby zminimalizować ryzyko zwiększenia cen nieruchomości, wprowadziła w programie Mieszkanie bez wkładu własnego dwa istotne rozwiązania. Po pierwsze, w ramach programu będzie można nabyć jedynie jedną nieruchomość. Po drugie, uczestnicy programu będą mogli nabyć mieszkanie lub dom, które spełniają limit cenowy 1 m2 określonego w ustawie.

W praktyce oznacza to, że tylko niektóre nieruchomości mogą zostać nabyte przez kredyt gwarantowany, a liczba potencjalnych uczestników będzie ograniczona. Prawdopodobnie w ramach programu będzie można wykupić mieszkania o niższym standardzie oraz te o gorszej lokalizacji.

Ponadto, banki mogą dyktować wyższe koszty obsługi kredytu bez wkładu własnego, niż w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. To może zmniejszyć liczbę chętnych do skorzystania ze wsparcia. Zapobiegnie to sytuacji zwiększonego popytu, a co za tym idzie ograniczy wzrost cen mieszkań. Należy jednak pamiętać, że na cenę mieszkań nie składa się jedynie zainteresowanie potencjalnych kupców, ale także takie czynniki jak ceny materiałów budowlanych, ceny robót budowlanych i wykończeniowych, atrakcyjność danego miasta pod względem rynku pracy lub uczelni.

Bony mieszkaniowe w ramach Nowego Polskiego Ładu

Oprócz kredytu hipotecznego bez wkładu własnego z gwarancją od BGK, plan odbudowy gospodarki Nowy Polski Ład przewiduje bezzwrotny bon mieszkaniowy. Program mieszkaniowy pozwoli uzyskać od 5 do nawet 145 tys. zł dotacji, którą można będzie przeznaczyć np. na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, uczestnictwo w TBS, a nawet najem lokalu mieszkalnego. Bony mieszkaniowe będą obowiązywać z dwóch formach: bonu społecznego i bonu rodzinnego.

Warto zaznaczyć, że środki przyznawane w ramach bonów mieszkaniowych nie będą trafiały bezpośrednio dla osób lub rodzin starających się o dofinansowanie. Fundusze zostaną wpłacone na konto dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej, czy innego podmiotu, który udostępnia na własność nieruchomość.

mBank BNP Paribas ING Bank Śląski Pekao PKO Bank Polski Milenium Bank

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. MultiKredyt nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych powyżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Najniższa rata
Twojego kredytu:

Bezpłatnie przygotujemy dla Ciebie
dopasowaną kalkulację

1 890 PLN Zamów dedykowaną kalkulację

Zobacz jak wiele
korzyści
możesz
zyskać podejmując
współpracę
z Multikredyt

Umów się na bezpłatne spotkanie

w naszym biurze | Twoim domu | telefoniczne | online

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Blog kredytowy – porady kredytowe

Kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, zdolność kredytowa, to zagadnienia, na których dobrze się znamy i potrafimy pisać o nich w przystępny sposób. Chcesz wiedzieć więcej?

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa
09 stycznia 2022

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa

Wiele par o kredycie hipotecznym rozmawia jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, mnóstwo ruch taki rozważa w następstwie planowania wspólnej przyszłości jako małżeństwo. Stan cywilny: zamężna / żonaty - jak to rzutuje na kredyt?

Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać? Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?
15 października 2021

Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?

Zgodnie z definicją jest to pożyczka pieniędzy, która jest udzielana pod zastaw nieruchomości. Oznacza to zatem, że z takiej pożyczki może skorzystać każdy, kto jest właścicielem określonej nieruchomości. Z kolei pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
07 października 2021

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Dla wielu osób wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to ważny cel, do którego dążymy przez wiele lat. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż myśl wieloletniego spłacania zobowiązania wobec banku dla nikogo nie jest pocieszająca. Z tego też powodu często warto decydować się na wcześniejszą spłatę zadłużenia. O czym jednak warto pamiętać? Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2021? Jak otrzymać kredyt hipoteczny  bez wkładu własnego w 2021?
02 września 2021

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2021?

W dzisiejszych czasach nie każdy jest w stanie odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli na pokrycie minimalnego wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Banki wymagają posiadania odpowiednich środków pieniężnych przez wnioskodawców, które są swego rodzaju zabezpieczeniem tego typu inwestycji. Kalkulator kredytu hipotecznego, który jest ogólnodostępny online, pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów oraz sprawdzenie, w jakiej wysokości wkład własny będzie wymagany do uzyskania finansowania przez bank.

Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać? Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?
08 lipca 2021

Rata równa czy rata malejąca, jaki warianty spłaty kredytu wybrać?

Jakie raty proponują obecnie banki? Lepiej wybrać raty stałe czy malejące? Jakie są różnice tych dwóch sposobów spłaty kredytu? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe
01 lipca 2021

Koszty kredytu hipotecznego i koszty okołokredytowe

Kredyt hipoteczny jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, które na bardzo długi okres obciążą nasz budżet domowy. Jakie są rzeczywiste koszty kredyty? Co to jest oprocentowanie kredyty, a co to są koszty pozabankowe przy kredycie?

Kredyt hipoteczny na zakup działki Kredyt hipoteczny na zakup działki
10 czerwca 2021

Kredyt hipoteczny na zakup działki

Jak jednak sfinansować całą inwestycję obejmującą kupno działki i budowę domu? Czy kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie? Wystarczy zapoznać się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jak otrzymać kredyt na zakup działki budowlanej i spełnić swoje marzenia o nowym domu.

Kredyt hipoteczny na budowę domu Kredyt hipoteczny na budowę domu
10 czerwca 2021

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Budowa domu związana jest z bardzo dużym nakładem finansowym. Niewiele osób buduje obecnie dom za gotówkę, wymaga to dłuższego czasu, aby zgromadzić odpowiedni kapitał. Dlatego tez decydujemy się wcześniej na dodatkowe wsparcie ze strony banku, które przyśpieszy ten proces.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy lub pożyczkę? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
10 czerwca 2021

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Nagle pojawiające się wydatki sprawiają, że ważne jest dla nas jak najszybsze uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. W takiej sytuacji sięgamy po produkty bankowe, które gwarantują możliwie najszybsze dostarczenie niezbędnych funduszy.

Mieszkanie bez wkładu
z Multikredyt.pl

Oceń nas!

4,8 (3444 ocen)